Jak si nezkazit svatbu

PÁR TIPŮ JAK SI NEZKAZIT SVATBU

 

Diskuze o svatbách bývají na různých svatebních webech docela dlouhé a často se tam objevují nepravdy a zkreslené názory. Rád bych napsal, jak to vidím já. Můžete to brát jako doporučení na základě mých zkušeností ze stovek odehraných akcí. Málokterý účastník svatebních diskuzí byl na tolika svatbách jako profesionální DJ. Často se tak jedná o názory, které se zakládají na zkušenostech z několika málo svateb přátel a známých. Jsou samozřejmě výjimky, které potvrzují pravidlo, takže nemusí vždy platit to, co píšu. Ale třeba Vám to pomůže.

 

 

NAHRAJEME SI NA FLASHKU SVOJE PÍSNIČKY A PUSTÍME SI JE Z NAŠÍ DOMÁCÍ VĚŽE

 

Občasný evergreen svatebních diskuzí, který zastávají nevěsty, které chtějí zřejmě primárně hlavně ušetřit. Kdyby to tak fungovalo, už by DJové a kapely dávno vymřeli. Celé to je založeno na přesvědčení novomanželů, že se všem hostům líbí stejná hudba, jakou poslouchají oni sami. To je teoreticky možné, ale (nejenom) na svatbě je důležité mimo jiné i to, jak je hudba poskládaná za sebou, kdy hrají rychlé věci, kdy pomalé písničky, atd. Ani já bych si se svými zkušenostmi v žádném případě netroufnul někomu svatbu „naprogramovat na klíč“. Nechtěl bych rozhodně zažít ten pocit, kdy se hosté nebaví a zábava vázne jen proto, že si někdo myslel, že si naprogramuje hudbu na vlastní svatbu sám.

Většinou to končí tak, že se u notebooku střídá jeden svatebčan za druhým a hádají se o to, co bude hrát, přeskakují písničky a nemá to hlavu ani patu.

Ani svatební hostinu si většinou nebudete připravovat sami v kuchyni. S hudbou je to podobné. Je to služba jako každá jiná, DJ je na svatbě právě proto, aby byla hudba pestrá a tančili všichni.

 

 

HLAVNĚ HODNĚ SVATEBNÍCH SOUTĚŽÍ A HER

 

Soutěže na svatbě jsou určitě příjemným zpestřením, stejně jako promítání svatební prezentace ze života novomanželů apod. Jen je dobré se domluvit s DJem na vhodném načasování soutěží na vhodnou dobu. Každé přerušení hudby tak trochu zastaví zábavu, proto je lepší se domluvit, podle aktuálního dění na parketu, kdy přesně se ta daná akce uskuteční. Vždy je škoda, když např. svědek trvá na tom, že to „musí být hned“ a zbytečně se tancování přeruší v nejméně vhodnou dobu.

Stejně tak doporučuji zařadit svatební soutěže až na pozdější hodiny, ne hned na začátku svatby. Hosté bývají více uvolnění a zábava bývá lepší.

 

 

PLAYLIST A „ZAKÁZANÉ PÍSNIČKY“

 

Novomanželé určitě mohou dopředu s DJem probrat, jaké hudební žánry, případně písničky hrát, které naopak vypustit. Je to určitě plus. Každý DJ bude rád, když mu řeknete, jaké jsou vaše oblíbené žánry, které skupiny máte rádi a co naopak nechcete na Vaší svatbě poslouchat. Není problém se na tom shodnout, ale pokud je DJ profesionál, není nutné ho omezovat nějak striktně. Hlavní je, aby se bavili svatební hosté, kteří mají různé hudební chutě. Stejně tak je fajn, když má DJ představu o složení publika a oblíbené hudbě. Zejména u zahraničních svateb je nutné na to upozornit předem, stejně tak v případě nějakých hudebních specialit. Je lepší být připraven, než zažívat překvapení přímo v den svatby.

Elegantním řešením je poslat před svatbou playlist Vašich srdcových písniček a interpretů. DJ získá představu, co máte rádi a bude s tím počítat při vlastním hraní na svatbě.

Ještě jedna poznámka. Občas se stává, že si novomanželé myslí, že všichni svatební hosté mají podobný vkus jako oni sami. To ale ve většině případů neplatí, hudební vkus bývá různý. Doporučuji spolehnout se na zkušenosti svatebního DJe, který umí většinou poměrně rychle rozpoznat, na který styl hudby publikum reaguje a na který ne.

Stejně tak je dobré si uvědomit, že ne všechny hity jsou taneční, může to být i hodně velký hit, ale nemá taneční rytmus, takže není vhodná pro zařazení do playlistu.

 

 

HLASITÁ HUDBA A STARŠÍ HOSTÉ

 

Hlasitost svatební hudební produkce může být občas předmětem debaty mezi DJem a zvláště staršími hosty. Rozumný DJ nemá důvod hrát na svatbě extrémně nahlas. Kvalitní aparatura má tu výhodu, že i při hlasitější hudbě není pro hosty nepříjemná, ale je fakt, že starší lidé (rodiče, prarodiče) nemají hlasitou hudbu rádi. I na to je dobré myslet např. při tvorbě zasedacího pořádku. Navíc se většinou začíná s menší hlasitostí a s postupem času se pak mírně přidává. Ideální je domluvit se např. s rodiči, že do 22 hodin se bude hudba držet na nižší hladině, ale potom se třeba přidá.

 

KARAOKE NA SVATBĚ ? RADĚJI NE

Karaoke může být sice občas docela dobrá zábava, ale hodí se spíše na soukromé oslavy a firemní večírky. Většinou totiž chtějí nejvíce zpívat ti, kteří zpívají nejhůř, navíc se hodně zpívají písničky, které nejsou až tak taneční. Pak může nastat situace, že se u karaoke baví pár jedinců a zbytek svatebních hostů to spíše otravuje a začínají se nudit.